Існує кілька типів класифікації тари та упаковки: за призначенням, матеріалом, формою та технологією виробництва.
Залежно від призначення тара та упаковка може бути класифікована як:
- Виробнича. Ця тара застосовується для внутрішньозаводських/цехових проміжних виробничих етапів, обумовлених індивідуальним технологічним процесом конкретної продукції.
- Транспортна. Її призначення – транспортування та зберігання продукції.
- Споживча. Є упаковкою готового товару, навіть певною мірою частиною самого товару. На цей вид упаковки часто накладаються обмеження за габаритами: не більше 0,6 м за периметром. Для складування транспортування передбачає застосування додаткової транспортної тари.
- Спеціальна (консервуюча).
Залежно від використовуваного матеріалу існує безліч різновидів тари та упаковки: скляна, паперова, дерев’яна, полімерна і т.д.
Матеріал – дуже важлива ознака класифікації тари та упаковки. Адже саме він є головним фактором, що визначає сумісність упаковки з конкретним типом продукції, виходячи з набору її фізичних властивостей, наприклад, згідно з нормами упаковка для фармацевтики та тара для побутової хімії, природно припускають застосування різних матеріалів.
Технологія, що застосовується у виробництві тари та упаковки, також є класифікаційною ознакою: тара може бути видувною, ливарною, пресованою і т.д.
Наведемо конкретний приклад класифікації упаковки широко споживаної продукції – побутової хімії, а саме, прального порошку: для його упаковки часто застосовується пластик, але класифікації тільки за типом матеріалу буде недостатньо: в залежності від призначення з пластику може бути виконана і ємність для порошку, і ящик для транспортування. Також як в залежності від типу та форми ємності (коробка, сулія тощо) упаковка з пластику може бути класифікована за різними ознаками, пов’язаними з технологією. Тому для вибору упаковки важливо розібратися у всіх класифікаційних ознаках.